• Hangi Su Arıtma Cihazını Almalıyım ?
  Hangi Su Arıtma Cihazını Almalı ...
  Merhaba okurlarım.Bugün sizler için bir çok kişininde
 • Evinburda Kuşcağız Şube (Gökhan Yavrucuk) Sahtekarlık Yaptı ! Ali Ve Selim Ulutekin’den Uzak Durun !
  Evinburda Kuşcağız Şube (Gökha ...
  Merhaba arkadaşlar sizlerinde dikkatli olması amacıyla bu
 • Php-MySql Türkçe Karakter Sorunu Çözümü
  Php-MySql Türkçe Karakter Sorunu ...
  Merhaba okurlarım. Bugün sizler için Php-MySql Türkçe
 • WordPress Siteniz Hacklendi Ya Sonra !

  Yazar: Khaaos

  Kategori: Wordpress

  Tarih:20 Mayıs 2012

  Okunma:5.432 Kere

  4 Yorum

  Wordpress Siteniz Hacklendi Ya Sonra !Merhaba okurlarım. İlk olarak şunu belirteyim ki bu yazımız bir yardım yazısı değildir. Sadece okurlarımızdan gelen istekler sonucunda bu konuyu açmak istedim. İletişim formundan bir arkadaşımızın isteği wordpress sitesi devamlı olarak hackleniyormuş ve ne yapacağını bilemiyormuş. Bende şimdi sizlere wordpress siteniz hacklendikten sonra neler yapacağınızı bu konu altından yazmak istedim. Eğerki wordpress siteniz hacklendikten sonra belirli güvenlik önlemlerini almazsanız bu durum böyle devam edecektir. Her gün siteniz de yeni yeni hack indexleri görmeye maruz kalırsınız. Şimdi sizlere kısaca neler yapabileceğinizi başlıklar halinde anlatmak istiyorum.

  1:Siteniz hacklendiyse ilk olarak yapmanız gereken admin ve şifrenizi kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer şifreniz de bir değişme var ise kesinlikle değiştirmeniz gerekiyor ve mümkün olduğunca uzun ve sayı,harf,simgeler kullanmanızı tavsiye ederim.

  2:Aynı şekilde ftp ve panel şifrelerinizi de kontrol ediniz onlarıda değiştirmeniz gerekebilir. Mümkünse değiştirin yinede.

  3:Ftp bulunan tüm dosyalarını masaüstünüze indirin ve güncel bir antivirüs programı ile taratın.Eğer imkanınız varsa birden fazla antivirüs programı ile taratmanızı tavsiye ederim.Çünkü bazı virüsler antivirüs programlarından kaçabiliyorlar.

  4:Eğer bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyalarda virüs bulamadıysanız ve sizinde biraz olsun kodlama bilginiz varsa site dosyalarınızı tek tek kontrol etmeniz gerekebilir.Çünkü bazı kodlar vardır ki dosya içinde sizden izinsiz çalışarak hacker diye tabir ettiğimiz kişilere sitenize ait bilgileri gönderebilir sizden habersiz.

  5:Yukarıda kileri yaptığınız halde içiniz rahat etmiyorsa tüm ftp nizi silin ve eğer eski yedekleriniz güvendiğiniz tarihe ait site yedekleriniz varsa onları yükleyin.

  6:Eğer ki kullandığınız script wordpress,joomla vb script ise son güncel halini kurmanızı tavsiye ederim.

  7:Sitenizde bulunan eklentileri silmenizi ve onlarında son güncel hallerini yükleyin.Eğer hatanın eklentiden vs olduğunu düşünürseniz eklentilere ait açık varmı yok mu diye googleden veya bazı güncel açıkları veren sitelerden kontrol ediniz.

  8:Bunların hepsini yaptıktan sonra mutlaka sitenizi barındırdığınız hostcunuzla görüşün.Belkide servera bir shell dosyası atılarak sitenize geçmiş olabilirler.Server sahibine de bilgi vererek serverı kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

  9:Sitenize ait olan e-mail adresinide kontrol etmeniz gerekebilir.Eğer ki e-mail adresiniz çalınmışsa şifre sıfırlama yöntemi ile admin şifrenizi değiştirip girmişte olabilirler.Bu yüzden sitenize yeni bir e-mail adresi tanımlamanız gerekebilir.

  10:Bütün yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra kendi bilgisayarınızıda kontrol ediniz.Güncel Antivirüs programları ile bilgisayarınızı taratınız..

  Unutmayin ki En Büyük Güvenlik Açığı Sizsiniz !!!

  Şimdilik bu kadar arkadaşlar.Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum yapabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  WordPress Siteniz Hacklendi Ya Sonra !, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
  Facebook'ta Paylaş
  Twitter'ta Paylaş

  Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisin ?

  Paylaş!

  Yazar Hakkında

  25.09.1985 Çorum/Sungurlu İlçesi Doğumluyum.Genç Yaşlarda Webmasterlığa Asp ile Başlamış Olup PHP Nimetlerini Görünce Yazılım Macerasına PHP İle Yola Devam Etmeye Karar Verdim.Niğde Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Mezunu Olup İş Hayatımı Bodrumda Sürdürmekteyken Ankara'ya Hızlı Bir Geçiş Yapmak Zorunda Kaldım.Şimdi İse Wordpress Üzerine Çalışmalar Yapmaktayım...

  “WordPress Siteniz Hacklendi Ya Sonra !” için 4 Yorum

  1. Udeh diyor ki:

   Teşekkürler..

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  2. Savaş Can Altun diyor ki:

   WordPress de %100 güvenlik mümkün değil config dosyasının izinleri değiştirsek site açılmıyor değiştirmesek okunuyor :/

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)
  3. eski sohbet diyor ki:

   başıma bir ara geldi site gitti tekrar yükledim hpsini 2 3 günümü almıştı benim sayfada normal googlede farklı gözüküyordu

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  4. canlı tv diyor ki:

   evet güvenli degil ama mailinizden getpass çekebilirsiniz.Benim başıma geldi allahtan online idim.Hemen getpass çektim ve kurtardım siteyi:)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

  Yorum Yapın