• Evinburda Kuşcağız Şube (Gökhan Yavrucuk) Sahtekarlık Yaptı ! Ali Ve Selim Ulutekin’den Uzak Durun !
  Evinburda Kuşcağız Şube (Gökha ...
  Merhaba arkadaşlar sizlerinde dikkatli olması amacıyla bu
 • Php-MySql Türkçe Karakter Sorunu Çözümü
  Php-MySql Türkçe Karakter Sorunu ...
  Merhaba okurlarım. Bugün sizler için Php-MySql Türkçe
 • Battlefield 4 Windows 10 (0xc00007b) Hatası Kesin Çözüm
  Battlefield 4 Windows 10 (0xc00007b ...
  Merhaba khaaos.com okurlarım. Bir haftadır Battlefield 4
 • Php Eğitim Seti 3.Bölüm Ekrana Yazdırma Ve Yorum Satırı Komutu

  Yazar: Khaaos

  Kategori: Php Eğitim

  Tarih:20 Kasım 2013

  Okunma:2.885 Kere

  1 Yorum

  Php Eğitim Seti 3.BölümMerhaba arkadaşlar Php Eğitim Seti 3.Bölüm ile devam ediyoruz.Bugün ki konumuz php ile ekrana yazdırma komutu ve php’de yorum satırı hakkında bilgiler vereceğim sizlere.

  Ekrana Yazdırma Komutları:

  İlk konumuz ekrana yazdırma komutu ile başlıyoruz. Php ile ekrana kodları yazdırmak için echo komutu ve print komutu kullanılmaktır.Ama en çok kullanılan komut echo komutudur.Yazdırma işlemi sırasında çift tırnak ve tek tırnak içine alınarak komut yazdırılır.Tek tırnak ve çift tırnak kelimelerde yazılarda kullanılır aşağıda örnekler vereceğim.Ama sayıları yazdırırken tek veya çift tırnak kullanılmasına gerek yoktur.

  <?php 
  echo "Khaaos"; 
  echo 'Wordpress'; 
  echo 2014; 
  ?>
  

  Örnekte gördüğünüz gibi sayıları kullandığımız zaman çift tırnak veya tek tırnak kullanmamıza gerek kalmıyor.Şimdi vereceğim örnekte ise echo yerine print komutunu kullanacağız.Echo komutu ile print komutu arasında hiç bir fark bulunmamaktadır.Sadece yukarıda dediğimiz gibi kullanım sıklığından dolayı değişir.

  <?php
  print "Khaaos"; 
  print 'Wordpress'; 
  print 2014;
  ?>
  

  Yukarıda ki örnekte gördüğünüz gibi hiç bir farklılık yoktur.Şimdi diğer konumuza geçiyoruz.

  Php’de Yorum Satırı Kullanımı:

  Baktığımız zaman bu olay pek bir işimize yaramaz diye düşünebiliriz ama uzmanların en çok kullandığı ve temiz bir kodlama yapılması adına bence önemli olan bir php açıklama veya yorum  satırı diyebiliriz.Çünkü temiz bir kodlama yapmak için bizden sonra kilere bilgi vermek veya unuttuğumuz zaman bu kod neydi neden yazdım demenize gerek kalmaması için kullanılması gereken bir olay diye düşünüyorum.Yorum satırı php de üç şekilde bulunmaktadır.Bunları yine sizlere örneklerle göstermek istiyorum.

  // Bu Bir Yorum Satırıdır.
  
  # Bu Bir Yorum Satırıdır.
  
  /*
  Bu Bir Yorum Satırıdır 
  Bu Bir Yorum Satırımızdır
  */
  

  Yukarıda ki örneklere baktığımız zaman ve php içinde kullandığımız zaman sayfa kaynağında bu kodlar yani notlarımız kesinlikle görünmez sadece bizler görebiliriz bu yazıları.Kısaca bizim için faydalıdır.Aynı zamanda bu işaretler ile çalışmasını istemediğimiz kodları öldürebiliriz yani çalışmasına engel oluruz buna da örnek vereyim.

  <?php
  echo "Deneme Yapıyoruz";
  //echo "Deneme Yapıldı";
  ?>
  

  Örnekte ki kodları php dosyamıza attığımız zaman Deneme Yapıldı yazısını görmeyeceksiniz sadece Deneme Yapıyoruz yazısını ekrana yazdırmış oluyorsunuz.

  Burada belirtmek istediğim önemli bölüm ise eğer açıklama satırınız tek satırdan oluşuyorsa ilk iki yorum satırını kullanmanız yeterli olacaktır.Ama yorum satırınız birden fazla satırdan oluşuyorsa 3üncü yorum komutunu kullanmanız gerekmektedir.

  Şimdilik bu kadar arkadaşlar Php Eğitim Seti 4.Bölümde görüşmek üzere.Sizden ricam anlamadığınız yerleri sorarsanız buradan yardımcı olmak isterim hem benim içinde tekrar etmiş olurum bilmiyorsam araştırma yaparım sizlere öğrendiklerimi anlatmış olurum.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Php Eğitim Seti 3.Bölüm Ekrana Yazdırma Ve Yorum Satırı Komutu, 10.0 out of 10 based on 1 rating
  Facebook'ta Paylaş
  Twitter'ta Paylaş

  Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisin ?

  Paylaş!

  Yazar Hakkında

  25.09.1985 Çorum/Sungurlu İlçesi Doğumluyum.Genç Yaşlarda Webmasterlığa Asp ile Başlamış Olup PHP Nimetlerini Görünce Yazılım Macerasına PHP İle Yola Devam Etmeye Karar Verdim.Niğde Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Mezunu Olup İş Hayatımı Bodrumda Sürdürmekteyken Ankara'ya Hızlı Bir Geçiş Yapmak Zorunda Kaldım.Şimdi İse Wordpress Üzerine Çalışmalar Yapmaktayım...

  “Php Eğitim Seti 3.Bölüm Ekrana Yazdırma Ve Yorum Satırı Komutu” için 1 Yorum

  1. Telsiz Kiralama diyor ki:

   Bu faydalı makale paylaşımı için teşekkürler

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

  Yorum Yapın