• Hangi Su Arıtma Cihazını Almalıyım ?
  Hangi Su Arıtma Cihazını Almalı ...
  Merhaba okurlarım.Bugün sizler için bir çok kişininde
 • Evinburda Kuşcağız Şube (Gökhan Yavrucuk) Sahtekarlık Yaptı ! Ali Ve Selim Ulutekin’den Uzak Durun !
  Evinburda Kuşcağız Şube (Gökha ...
  Merhaba arkadaşlar sizlerinde dikkatli olması amacıyla bu
 • Php-MySql Türkçe Karakter Sorunu Çözümü
  Php-MySql Türkçe Karakter Sorunu ...
  Merhaba okurlarım. Bugün sizler için Php-MySql Türkçe
 • Gittigidiyor’daki Cayma Hakkı’nın Satıcıya Verdiği Zarar

  Yazar: Khaaos

  Kategori: İnternet

  Tarih:16 Şubat 2014

  Okunma:4.020 Kere

  5 Yorum

  Gittigidiyor’daki Cayma Hakkı’nın Satıcıya Verdiği Zarar

  Merhaba khaaos.com okurlarım.Aslında bloğumda bu tür konulara yer vermek istemem ama beğenerek okuduğum ve hatta benimde başıma gelen bir olay olduğu için sizinle de bu makaleyi paylaştım.Bu zamana kadar bloğumda tek bir kopya konu bulundurmadım ama inanın bu konu çok hoşuma gittiği için yayınlamak istedim.Makalenin benimle hiç bir alakası yoktur başıma geldiği için sizlerinde başına gelebileceğini düşünerek yayınlamak istiyorum.Aşağıda zaten bu konunun yazarının bilgilerini ileteceğim sizlere.Buyrun konuyu sizlerde okuyun ve tedbir alın.

  Geçenlerde bir arkadaşım gittigidiyor sitesi üzerinden bir akıllı cep telefonu ürününü sattı, ürünü eksiksiz bir şekilde kargoladı ve ürün alıcıya ulaştı. Buraya kadar her şey yolunda gözüküyor. Sonra alıcı kişi irtibat kurarak ürünü peşin aldığını taksitlendirme yapılmadığını belirtti ve arkadaşıma daha düşün bir mevla önererek ürünü almak istediğini belirterek gittigidiyor sitesindeki alımı onaylamadı. Burada alıcının haklarını koruyan bir sistem mevcut lakin satıcı olan arkadaşımın hakları korunmuyor.

  Gittigidiyor der ki;

  4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak, sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkının kullanılması GittiGidiyor’a özel bir durum değildir. Yönetmeliği her kurumun uygulaması gerekmektedir. Gittigidiyor.com Sitesindeki, Cayma Hakkı Nedir?

  Cayma hakkını kullanabilmeniz için teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde, iade hakkınızı kullanarak ürünü iade etmek istediğinizi satıcıya bildirmeniz gerekmektedir. Satıcı, talebinizi aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini size hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.

  Sıfır Risk süreci içerisinde ürün bedeli satıcıya aktarılmış olsa bile, cayma hakkı gereğince ürünü iade edip parasını iade alma hakkına sahipsiniz.. Gittigidiyor.com Sitesindeki, Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

  Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz.Gittigidiyor.com Sitesindeki, Ürünü kullandım, cayma hakkı kapsamında ürünü iade edebilir miyim?

  Bu bilgilere göre alıcı ürünü aldıktan sonra ürünü dilediği gibi 6 gün boyunca kullanıyor ve cayma hakkını kullanarak 7.gün ürünü satıcıya geri gönderebiliyor. Bu durum bana göre ikinci el satışı yapılan cep telefonu için yanlıştır. Çünkü satıcının ürünü geri aldığında ürünün IMEI kodu çalınmış olabilir, üründe hasar olabilir ve satıcının bunları kanıtlayacak hiç bir kanıtının olmaması satıcıyı özellikle de ikinci el satıcıların elini kolunu bağlayan bir durumdur.

  Öyle ki bireysel bir kullanıcı elindeki sıfır hiç açılmamış bir ürünü gittigidiyor üzerinden sattığında ve ürün açılıp cayma hakkı kullanılıp geri gönderildiğinde bireysel kullanıcı ciddi zarara uğruyor. Buna göre kötü niyetli alıcılar özellikle ikinci el cep telefonu ürünlerini alıp IMEI kodunu kopyalayıp sonrasında da cayma hakkı adı altında bu ürünü iade edebilecek bir konuma getirilmiş olunuyor.

  Madem böyle bir durum söz konusu olacak, alıcının parasını koruduğunuz gibi satıcınında ürününü korumak zorundasınız. Gittigidiyor’a önerim para akışını kendi üzerinizden yaptığınız gibi, ürün akışını da kendi üzerinizden yapınız. Bu belki zaman kaybı belkide size ek maliyet getirecek bir çalışma fakat en azından alıcının parasını koruduğunuz gibi satıcınında ürününü koruyacaksınız. Bu sayede satıcının sattığı ürünün alıcıya ulaşmadan önceki kayıtlar sizde olacak ve cayma hakkını kullanan alıcının ürünü satıcıya gönderisini de kontrol altına alacaksınız.

  Ama tekrar belirtmek isterim ki özellikle ikinci el ürünlerde cayma hakkının esnetilmesi gerekmektedir aksi takdirde zaten yüksek komisyonunuz yüzünden azalan satışlarınız daha da düşecektir.

  Bu konuda benim gördüğüm ve analiz ettiklerim bunlardır. Yanlışım ve hata ettiğim bir nokta varsa lütfen fikir ve görüşlerinizi belirtiniz.

  Yazar: Spaksu Blog (Safa Paksu)

  Kaynak Linki: http://www.spaksu.com/gittigidiyordaki-cayma-hakkinin-saticiya-verdigi-zarar/

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Gittigidiyor’daki Cayma Hakkı’nın Satıcıya Verdiği Zarar, 5.5 out of 10 based on 2 ratings
  Facebook'ta Paylaş
  Twitter'ta Paylaş

  Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisin ?

  Paylaş!

  Yazar Hakkında

  25.09.1985 Çorum/Sungurlu İlçesi Doğumluyum.Genç Yaşlarda Webmasterlığa Asp ile Başlamış Olup PHP Nimetlerini Görünce Yazılım Macerasına PHP İle Yola Devam Etmeye Karar Verdim.Niğde Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Mezunu Olup İş Hayatımı Bodrumda Sürdürmekteyken Ankara'ya Hızlı Bir Geçiş Yapmak Zorunda Kaldım.Şimdi İse Wordpress Üzerine Çalışmalar Yapmaktayım...

  “Gittigidiyor’daki Cayma Hakkı’nın Satıcıya Verdiği Zarar” için 5 Yorum

  1. Konuyu okudum ve sonuna kadar hak verdim. Sadece IMEI çalınması değil telefon açılarak içinden parça bile alınabilir. Bu satışlarla ekmeğini kazanan insanlar var ve bu konuda gittigidiyor un daha hassas olması gerekir.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  2. ahşap palet diyor ki:

   Gittigidiyor gibi bir firma böyle bir detayı nasıl atlamış akıl almıyor.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  3. opel özel servis diyor ki:

   Bu firmadan beklenmeyecek açık :)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  4. Son darbeyle birlikte taksit olayıda kalkmış oldu zaten :(

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  5. Trabzon Rent a car diyor ki:

   Magduriyet hala devam ediyor, insanlar satin aldiklari urunleri surekli iade etme egiliminde, biz firma olarak oto kiralamayi denedik gittigidiyor uzerinden ama yine ayni durum.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

  Yorum Yapın